Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Modificare OUG nr. 158/2005 privind concediile şi ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Modificare OUG nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate

Prin Legea 183/2015 s-a modificat ordonanta 185/2005 prin abrogarea art.3.1 si eliminarea alin.3.1, 3.2 si 3.3 din art.51.
Intrebarea este daca aceste modificari au vreo influenta asupra art.81 alin 6:
”(6) Angajatorii au obligaţia să transmită casei de asigurări sociale de sănătate, în termen de maximum 6 zile de la data la care au fost înştiinţaţi cu privire la apariţia stării de incapacitate temporară de muncă, lista persoanelor angajate aflate în incapacitate temporară de muncă, precum şi datele de identificare, respectiv numele medicului prescriptor şi unitatea în care funcţionează acesta şi declaraţia prevăzută la alin (2), dacă au solicitat-o.”
Modiificarile intervenite la OUG 158/2005 nu influenteaza textul art.81 alin.6 din Normele de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate.
Multumesc mult