Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Avans cumparare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Avans cumparare teren

Persoana de la care vreau sa cumpar un teren , dupa ce ii va fi vandut de catre mama, imi cere un avans pentru a face cadastru.
Sub ce forma pot sa ii dau acesti bani ca sa fiu sigura ca daca se razgandesti mi v-a da inapoi?

Multumesc!
Puteti incheia o promisiune bilaterala de vanzare-cumparare ,ii dati o suma cu titlu de arvuna confirmatorie,iar in cazul in care nu incheie contractul pana la data convenita,puteti solicta dublul arvunei conform art.1.544 Noul Cod Civil.
Terenul nu este pe numele ei inca, urmeaza sa ii fie vandut de catre soacra, si apoi sa il vanda catre noi, dupa ce face cadastru.
In cazul in care nu poate sa imi restituie banii cum pot sa ii mai recuperez?