avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... lntrebare despre schimbarea programului de munca al ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

lntrebare despre schimbarea programului de munca al unui diabetic

Buna ziua ,

sunt diabetic (insulinonecisitant - 4 injectii pe zi )
astazi am fost pus de catre angajatorul meu (care stie ca sunt insulino dependent )
sch 3 , eu i-am explicat ca nu am cum sa ma trezesc maine din trei in trei ore
sa maninc sau sa imi iau tratament .
Dar raspunsul a fost " ai adus vreo hartie prin care ni ai voie sa faci sch 3 ?"

ce-i de facut ?
unde sa ma adresez ?
Cel mai recent răspuns: inspectorSSM , utilizator 21:59, 31 Iulie 2015
Mergeti la medicul specialsit de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale si daca cele afirmate de dvs. se regasesc in dosarul medical individual al dvs., medicul trebuie sa emita o recomandare pentru scutire de lucru in schimbul 3, recomadare ce trebuie avuta in vedere de catre angajator.
Ce scrie in fisa dumneavoastra de aptitudine eliberata de medicul de medicina muncii?

In HG nr. 355 din 11 aprilie 2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor este prevazut:

Fisa 143. Personal care lucreaza in tura de noapte (in intervalul orar 22.00-6.00)
Examen medical la angajare:
- examen clinic general
- glicemie
- ECG
- examen psihologic - la indicatia medicului de medicina muncii
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual
- glicemie - anual
- ECG - anual
- examen psihologic - la indicatia medicului de medicina muncii
Contraindicatii:
- diabet zaharat decompensat
- epilepsie
- psihoze manifeste
- boala cardiaca ischemica
- hipertensiune arteriala (gradul 3, complicata)
- ulcer gastric/duodenal forme active
- tineri sub 18 ani
- gravide

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea programului de la tură de noapte la tură de zi Ilenutza78 Ilenutza78 buna ziua! lucrez în ture de zi și de noapte și aș dori să știu dacă trebuie la medicina muncii fișa de riscuri profesionale ,deoarece am solicitat ... (vezi toată discuția)
Diabet zaharat tip 1 la angajare_ control medicina muncii! Alina_29_29 Alina_29_29 Am fost acceptata pentru un loc de munca intr-o sala de jocuri mecanice. Urmeaza sa merg la un control la medicina muncii, si pentru ca am diabet zaharat tip ... (vezi toată discuția)