Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salar

Am spor de vechime 20% iar salariul de incadrare care include si sporul vechime este 1080 este corect? Mentionez ca sunt functionar public cu studii superioare in administratie publica locala.
gabriela1810, utilizator
Ati primit vreo decizie de stabilire a acestui salariu?
da, am decizie
Care este salariul de baza , cel de incadrare?
in 1080 lei este inclus si sporul de vechime, acesta este salariul brut, netul este 797 lei.
Conform art.160 C.mun., salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.

Prin urmare , salariul de 1080 este compus din salariul de baza + sporuri, insa potrivit HG 1091/2014, pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.

Asadar, in opinia mea este ca salariul de baza trebuie sa fie minim 1050 lei la care se va adauga acel spor de vechime.
Cornel Vasile, Consilier juridic