avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salar

Am spor de vechime 20% iar salariul de incadrare care include si sporul vechime este 1080 este corect? Mentionez ca sunt functionar public cu studii superioare in administratie publica locala.
Ultima modificare: Vineri, 31 Iulie 2015
gabriela1810, utilizator
Cel mai recent răspuns: gabriela1810 , utilizator 09:17, 3 August 2015
Ati primit vreo decizie de stabilire a acestui salariu?
da, am decizie
Care este salariul de baza , cel de incadrare?
in 1080 lei este inclus si sporul de vechime, acesta este salariul brut, netul este 797 lei.
Conform art.160 C.mun., salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.

Prin urmare , salariul de 1080 este compus din salariul de baza + sporuri, insa potrivit HG 1091/2014, pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.

Asadar, in opinia mea este ca salariul de baza trebuie sa fie minim 1050 lei la care se va adauga acel spor de vechime.
Ultima modificare: Luni, 3 August 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Spor vechime ion_raluca ion_raluca Buna ziua! Lucrez in cadrul unei primarii avand incadrare minimul pe economie. In luna aprilie am facut 5 ani vechime si am cerut sporul de vechime. In luna ... (vezi toată discuția)
Problema pentru toti bugetarii floreadantes floreadantes buna ziua! vin cu o problema ce se interpreteaza aproape la toti bugetari din tara. sporul de vechime in general se adauga la salariu de baza,conform hg ... (vezi toată discuția)