avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Problema pentru toti bugetarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Problema pentru toti bugetarii

buna ziua! vin cu o problema ce se interpreteaza aproape la toti bugetari din tara.
sporul de vechime in general se adauga la salariu de baza,conform hg 1091/10.12.2014 spune:art.1,alin 2 icepand cu 1 iulie 2015 salariu de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 1050 lei.art.2 pentru personalu din sectoru bugetar, nivelul salariului de baza,potrivit incadrarii,nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata,prevazut la art 1. Concluzie daca in 2007 salariu de incadrare a fost de 630 conform hg 1091 acum e de 1050 sporul de vechime se adauga la 1050 cum ar fii 1050+sporu de vechime si reese salariu brut.
:O
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:42, 25 August 2015
Codul Muncii prevede ca : Salariul brut cuprinde salariul de baza,sporurile indemnizatiile, compensatiile etc.

HG 1091/2014 : Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.

Asadar , salariul de baza trebuie cel putin egal cu salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata.

Prin urmare, la salariul de baza se adauga sporul de vechime.
sa inteleg 1050 plus sporu de vechime nu?
Intr-adevar, aceasta este parerea mea despre modul de calcul in sectorul bugetar al salariilor: salariul de baza + sporuri
Eu am exact aceeasi problema,am salariul de incadrare 927 la care se adauga sporul de vechime rezultand salariul brut 1066.Mentionez ca sunt incadrata cu studii superioare.
Este o problema generala modul de calcul al salariilor in sectorul bugetar.

HG 1091/2014 prevede expres ca, in sectorul bugetar salariul de baza potrivit incadrarii nu poate fi mai mic decat salariul minim brut pe economie.

Alte discuții în legătură

Salar gabriela1810 gabriela1810 Am spor de vechime 20% iar salariul de incadrare care include si sporul vechime este 1080 este corect? Mentionez ca sunt functionar public cu studii superioare ... (vezi toată discuția)
Spor vechime ion_raluca ion_raluca Buna ziua! Lucrez in cadrul unei primarii avand incadrare minimul pe economie. In luna aprilie am facut 5 ani vechime si am cerut sporul de vechime. In luna ... (vezi toată discuția)