avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea, conform Legii nr. 223/2015, a pensiilor ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea, conform Legii nr. 223/2015, a pensiilor stabilite potrivit Legii nr. 263/2010

Buna ziua. Am si eu o intrebare dacă puteti sa ma ajutati.
Sunt pensionar militar din martie 2015 si as dori sa stiu cand pot sa fac cerere pentru recalcularea pensiei dupa Legea 223/2015.
Am inteles ca intra in functiune in 2016 ? Deci atunci trebuie?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:24, 2 August 2015
Legea nr. 223/2015 va intra în vigoare la data de 1 ianuarie 2016. Eu din acest act normativ ambiguu am înţeles că nu este necesar să faceţi o cerere pentru ca pensia stabilită în baza Legii nr. 263/2010 să fie recalculată. Oricum, procedura de recalculare va fi stabilită prin ordin comun al conducătorilor instituțiilor din domeniul apărării naționale, ordinii publice și securității naționale. Poate că prevederile acestui ordin vor fi mai clare.
Cred ca trebuie cerere pentru a stabili cele 6 luni la alegere din ultimii 5 ani dupa care se recalculeaza pensia, nu ?
Multumesc mult.
Ultima modificare: Duminică, 2 August 2015
dnicusor, utilizator
Aşa ar fi normal să se facă recalcularea, la cerere, mai ales având în vedere faptul că beneficiarul de pensie alege o anumită perioadă.

Regula în sistemul de pensii este aceea că acordarea pensiilor şi recalcularea lor se fac la solicitarea beneficiarului, adică la cerere. În legea "civilă" - şi mai veche, şi mai nouă - acest aspect este specificat în mod cât se poate de clar. De asemenea, când legiuitorul a vrut ca anumite operaţiuni legate de drepturile de pensie să se facă din oficiu, a prevăzut-o negru pe alb.

Ei bine, din Legea nr. 223/2015 aflăm că recalcularea pensiilor deschise potrivit Legii nr. 263/2010 se va face "potrivit prevederilor prezentei legi". Ce-o fi vrut legiuitorul habarnist să spună cu asta, numai el ştie! De aceea v-am spus că trebuie să aşteptaţi ordinul.
Ultima modificare: Duminică, 2 August 2015
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalculare pensie militara VasileMarian1955 VasileMarian1955 1. Potrivit art. 109 (3) din Legea 223/2015, daca se depun documente prin care se face dovada unor stagii care nu au fost valorificate pana la data de ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensii m.a.i. doru58 doru58 Nu mai inteleg nimic!!!...Daca am iesit la pensie din M.A.I., in luna iulie 2013, am dreptul la recalculare?...Precizez ca, am depus o cerere in acest sens. ... (vezi toată discuția)
Pensie militara liviulazar477 liviulazar477 Dreptul la pensie de serviciu s-a deschis in cond. L164/2001,recalculata cu greseli incepand cu L.19/2000 pana la L263/2010.La publicarea in M.O. a ... (vezi toată discuția)