Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... termen plangere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

termen plangere

daca data cand am aflat cine este faptuitorul este 13.05.2009, pana cand pot depune plangerea?
Termenul de e cel de 2 luni, daca va referiti la plangerea penala prealabila , pentru plangere nu exista un termen anume (sigur , cu respectarea prescriptiei raspunderii penale )
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
buna ziua
doua luni
ContSters58959, utilizator
adica o pot depune pe 13.06.2009 sau o trimit cu posta sambata?
In oricare dintre variantele prezentate de dvs. teoretic sunteti in termen insa cu conditia sa dovediti "data la care ati aflat cine este faptuitorul":)
pai speta este urmatoarea: se trimite prin fax BO scadent la data de 13.05.(c/v marfa) urmand ca originalul sa vina a doua zi.
practic pana la scadenta BO nu aveam certitudinea ca acesta nu va fi trimis
fac plangere penala pe inselaciune si abuz de incredere
sunt in termen?
miruna.c, utilizator