Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Notificare incetare cim in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Notificare incetare cim in perioada de proba

buna ziua

sunt angajator si am notifica un angajat care este in perioada de proba de incetarea cim.
1.nu a vrut sa semneze notificarea.o trimit prin posta cu confirmare de primire si daca nu o semneaza ce fac?
2.care este termenul(in zile lucratoare) in care trebuie sa-i ajunga notificarea prin posta?

multumesc
1. II puteti trimite notificarea de incetare a c.i.m. prin posta cu confirmare de primire sau puteti apela la un executor judecatoresc.

2. Termenul depinde de posta cu care-i trimiteti.
Am inteles.Dar in perioada de la notificare(31.07.2015-transmisa si in Revisal) si pina acesta primeste notificare prin posta sau executor judecatoresc eu mai am obligatii salariale fata de el?
Presupun ca angajatul respectiv nu se mai prezinta la locul de munca.
Odata realizata inscrierea in revisal de incetare cim , nu mai aveti obligatii salariale viitoare catre salariat.
Care este data incetarii c.i.m. ?

Nu are nicio legatura plata salariilor cu transmiterea in REVISAL.
Am specificat " inscrierea de incetare cim" , care daca nu ma insel , transmiterea in revisal se face la maxim 5 zile de la incetarea efectiva a cim.
In situatia in care angajatul nu a mai venit la locul de munca, iar angajatorul a a operat incetarea cim, pot doar sa presupun ca a operat o incetare valida, astfel cim incetat = 0 obligatii salariale viitoare.

Daca ma insel , astept corectura ca atare , eventual cu o tragere de urechi.:D