Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie exclusiva
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie exclusiva

Buna ziua, As dori sa stiu daca in urma divortului de comun acord custodia copilului minor imi poate fi data in exclusivitate mie in conditile in care fostul sot a plecat in strainatate unde doreste sa locuiasca definitiv, si nu doreste sa comunice cu mine in nici un fel, si intentioneaza sa nu mai contribuie nici cu plata pensiei alimentare stabilita in instanta.Mentionez ca fostul sot tine legatura telefonic cu copilul. Si as dori sa stiu mai exact care ar putea fi conditiile care trebuiesc sa fie indeplinite pentru ca custodia copilului sa-mi fie acordata in exclusivitate. A doua intrebare ar fi daca in urma acordarii custodiei comune, eu decid sa plec cu copilul in strainatate pentru a ramane definitiv iar sotul meu nu e de acord sa-mi dea permisiunea , ce as putea face ? Multumesc
In conditiile aratate, aveti sanse sa obtineti exercitarea autoritatii parinteasti exclusive asupra minorului,
Pentru aceasta va trebuie o hotarare judecatoreasca.

In urma obtinerii acestei hotarari, nu va mai fi necesar acordul tatalui pentru a va deplasa cu minorul in strainatate.
Eu nu vad indeplinite conditiile de exceptie pentru exercitarea autoritatii parintesti doaar de catre dv. Conditiile sunt unele negre pentru copil, anume in cazuri de abuz se permite de catre instanta exercitarea autoritatii parintesti de catre un singur parinte.
Nu am inteles nici daca tatal e de acord, insa tine legatura cu copilul, acesta va trebui intretinut de tata si daca tatal nu exercita autoritatea partinteasca... sansele sunt mici sa obtineti asa ceva.
Pentru a pleca in strainatate va trebuie un acord al tatalui cu un continut diferit, in functie de tara de destinatie.
Parerea mea e sa divortati la notar si sa conveniti o intretinere minor si contacte viitoare care sa fie in conformitate cu stilul de viata al vostru, al parintilor. Sa construiti un plan, cincinal sau nu, asa incat copilul sa tina legatura cu tatal lui cat de cat.