Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deductibilitati fiscale pentru angajati
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deductibilitati fiscale pentru angajati

Buna seara ,

As dori sa angajez 2 persoane pe salariul minim pe economie . As dori sa stiu :

1. La un salariu de 1050 lei brut ,cat primeste angajatul net ?
2. Ce suma mai plateste firma ca impozit pe salarii peste 1050 lei?
3. Ce valoare au si in ce constau toate celelalte beneficii gen bonuri de masa care pot fi oferite anagajatilor si daca ele sunt deductibile fiscal sau in ce procent sunt deductibile fiscal .
4.Daca eu sunt administrator nesalarizat,daca am 2 angajati cand distribui dividende pe langa impozitul pe dividende mai platesc si CAS ?

Multumesc pentru raspunsuri !

Florin111 a scris:

Buna seara ,

As dori sa angajez 2 persoane pe salariul minim pe economie . As dori sa stiu :

1. La un salariu de 1050 lei brut ,cat primeste angajatul net ?
2. Ce suma mai plateste firma ca impozit pe salarii peste 1050 lei?
....

Puteti verifica si dvs utilizand un calculator de salariu :
[ link extern ]

Calculator salariu - rezultate Salariul minim pe economie
[ link extern ]
Multumesc si raspunsul la intrebarile 3 si 4 ?
Florin111 a scris:

.....
3. Ce valoare au si in ce constau toate celelalte beneficii gen bonuri de masa care pot fi oferite anagajatilor si daca ele sunt deductibile fiscal sau in ce procent sunt deductibile fiscal .
4.Daca eu sunt administrator nesalarizat,daca am 2 angajati cand distribui dividende pe langa impozitul pe dividende mai platesc si CAS ?

Multumesc pentru raspunsuri !

3. Începând cu luna mai 2015, valoarea nominală a tichetului de masă s-a majorat, de la 9,35 lei la 9,41 lei.

Noua valoare nominală a tichetelor de masă a fost stabilită prin Ordinul Ministrului Muncii, Familiei și Protecției Sociale cu nr.1069/22.05.2014, publicat în MO nr.374, din data de 28.05.2015.

Pentru tichetele de masa acordate se retine la sursa doar impozit pe venit. Nu se retin contributii sociale individuale si nici cele ale angajatorului.

Potrivit prevederilor art. 21 alin. (3) lit. e .fisc., cheltuielile reprezentand tichetele de masa acordate de angajatori, potrivit legii sunt cheltuieli cu deductibilitate limitata la determinarea profitului impozabil.

4. Potrivit Codului fiscal, persoanele care realizeaza doar venituri din chirii, dobanzi sau investitii (dividende) sunt obligate sa plateasca contributia de asigurari sociale de sanatate. Astfel, ele datoreaza CASS la Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate, in cuantum de 5,5% din veniturile realizate.
www.avocatnet.ro/content/art...