avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Politia sau protectia mediului?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Politia sau protectia mediului?

Am niste vecini nesimtiti care mananca seminte, fumeaza si isi fac intretinerea masinilor in fata blocului, aproape de geamul meu(locuiesc la parte).
Care este autoritatea competenta care constata si aplica contraventia in acest caz, Politia sau Protectia Mediului?
Astazi sectorisul de cartier mi-a spus ca pentru tonele de coji de seminte trebuie sa-i sun pe cei de la protectia mediului #-o Mie mi se pare o mare aberatie, dar poate politistul chiar are dreptate...

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Bolo77 , utilizator 19:06, 5 August 2015
Puteti sesiza asociatia de locatari si primaria/ politia locala. Am citit in presa ca politia locala din Pitesti au pus niste tineri, seara, sa mature semintele din jurul bancilor unde au stat pentru a scapa de amenda contraventionala. Metoda aplicata mi se pare educativa si binevenita.
gigipopa a scris:

Puteti sesiza asociatia de locatari si primaria/ politia locala. Am citit in presa ca politia locala din Pitesti au pus niste tineri, seara, sa mature semintele din jurul bancilor unde au stat pentru a scapa de amenda contraventionala. Metoda aplicata mi se pare educativa si binevenita.


Nu exista asociatie de locatari. Primaria nu se implica, iar politia mi-a dat sfatul de mai sus X-(

Vreau sa stiu cine aplica contraventia? Politia sau...altii?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu vecinii pfeeris pfeeris Buna ziua! Locuiesc la parter si am o problema cu vecina de la etajul 1. Desi are balcon isi intinde rufele in exteriorul acestuia , in dreptul geamului meu ... (vezi toată discuția)
Cum se poate reloca o banca care este foarte aproape de apartament? ovidiu b ovidiu b Buna ziua ! Locuiesc in Deva si am o problema care nu cred a fi singulara. Ironia este ca zona este una destul de linistita iarna sau atunci cand vremea nu ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla daca arunc gunoaie multe de la geam? stau la bloc ... DanMaria51 DanMaria51 Ce se intampla daca arunc gunoaie multe de la geam? Stau la bloc si gradina este in proprietatea tuturor. O vecina ma ameninta cu politia (vezi toată discuția)