Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Politia sau protectia mediului?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Politia sau protectia mediului?

Am niste vecini nesimtiti care mananca seminte, fumeaza si isi fac intretinerea masinilor in fata blocului, aproape de geamul meu(locuiesc la parte).
Care este autoritatea competenta care constata si aplica contraventia in acest caz, Politia sau Protectia Mediului?
Astazi sectorisul de cartier mi-a spus ca pentru tonele de coji de seminte trebuie sa-i sun pe cei de la protectia mediului #-o Mie mi se pare o mare aberatie, dar poate politistul chiar are dreptate...

Multumesc.
Puteti sesiza asociatia de locatari si primaria/ politia locala. Am citit in presa ca politia locala din Pitesti au pus niste tineri, seara, sa mature semintele din jurul bancilor unde au stat pentru a scapa de amenda contraventionala. Metoda aplicata mi se pare educativa si binevenita.
gigipopa a scris:

Puteti sesiza asociatia de locatari si primaria/ politia locala. Am citit in presa ca politia locala din Pitesti au pus niste tineri, seara, sa mature semintele din jurul bancilor unde au stat pentru a scapa de amenda contraventionala. Metoda aplicata mi se pare educativa si binevenita.

Nu exista asociatie de locatari. Primaria nu se implica, iar politia mi-a dat sfatul de mai sus X-(

Vreau sa stiu cine aplica contraventia? Politia sau...altii?