Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce act nu poate fi atacat in instanta?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce act nu poate fi atacat in instanta?

buna ziua.mentionez ca suntem 2 frati tatal meu a decedat,avem succesiunea dupa tata iar mama mea vrea sa ii lase doar copilului meu minor sau mie partea ei de avere.spuneti mi va rog cum am putea face ca fratele meu sa nu poata ataca decizia mamei.Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Nu inteleg exact ce v-a indrumat colega cu doua contracte de donatie.
Cel mai bine este sa faceti asa cum v-a sugerat initial, un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere sau un drept de uzufruct. Este important sa nu fie facuta o donatie, intrucat vor putea fi incidente art. 1097 NCC.

De asemenea, rezerva succesorala pentru frate nu poate fi inlaturata, fie ca sunteti sau nu de acord.