Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara retroactiv
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara retroactiv

Buna ziua, se poate cere in instanta pensia alimentara retroactiv pentru un minor ? ( aprox. 10 ani ).Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
In momentul in care a divortat sotul meu, a facut o intelegere verbala cu fosta sotie cum ca aceasta nu-i va cere pensie alimentara, sotul meu in tot acest timp a tinut legatura cu fiica lui, i-a trimis bani de ziua ei si de sarbatori. Acum, fosta sotie il ameninta ca ii va cere pensia alimentara de cand au divortat ei.
ART. 532 c.civ.
Data de la care se datorează pensia de întreţinere
(1) Pensia de întreţinere se datorează de la data cererii de chemare în judecată.
(2) Cu toate acestea, pensia poate fi acordată şi pentru o perioadă anterioară, dacă introducerea cererii de chemare în judecată a fost întârziată din culpa debitorului.
Dacă s-a stabilit la divorț o pensie, poate recupera prin executare silita pe ultimii 3 ani, dacă nu și abia acum cere sa se stabilească o pensie, va obține de la data introducerii cererii.
~ Conținut șters la cerere ~