Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ordinul de deplasare in strainatate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ordinul de deplasare in strainatate

Buna ziua!
Pentru soferii care lucreaza in strainatate cum se completeaza corect ordinul de deplasare si ma refer aici la data plecarii si data sosirii, tinand cont ca acestia revin in tara la 2 sau 3 luni.
Deci pe scurt ce trec la data sosirii?
Trebuie completate lunar?
Ordinul de deplasare se completeaza cu data plecarii, iar cand sosesc in tara se va completa data sosirii.

Perioada pentru care se acordă diurna în valută se determină în funcţie de mijlocul de transport folosit, avându-se în vedere:
a) momentul decolării avionului, la plecarea în străintate, şi momentul aterizării avionului, la sosirea în ţară, de şi pe aeroporturile care constituie puncte de trecere a frontierei de stat a României;

b) momentul trecerii cu trenul sau cu mijloacele auto prin punctele de trecere a frontierei de stat a României, atât la plecarea în străinătate, cât şi la înapoierea în ţară.