Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Intocmire bilant
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Intocmire bilant

Buna ziua,
Ma confrunt cu o problema. Firma este macrointreprindere, dar nu are CA de 220.000 lei potrivit noului cod fiscal deci intra la micro. Dar pana in iunie am platit impozit pe profit. Se poate trece de la macro la micro pe parcursul anului ? Trebuie sa intocmesc bilantul ?#-o
Nu are nici o releventa ce impozit platiti, cf Ordin nr. 773/2015 pentru aprobarea Sistemului de raportare contabilă la 30 iunie 2015 a operatorilor economici şi pentru modificarea unor reglementări contabile:

Art. 2. - (1) Sistemul de raportare contabilă la 30 iunie 2015 a operatorilor economici prevăzut la art. 1 se aplică persoanelor cărora le sunt incidente Reglementările contabile privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate, aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 1.802/2014, şi care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat o cifră de afaceri mai mare de 220.000 lei.

Deci daca la 31.12.2014 nu ati avut o cifră de afaceri mai mare de 220.000 lei, nu depuneti raportarea contabila de la 30.06.2015.
Multumesc pentru raspuns