avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cat platesc pentru 2 angajati.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cat platesc pentru 2 angajati.

Buna,am 2 angajati cu salariul minim de 1050 ron.
Cat platesc la stat eu ca patron pentru angajati mei in fiecare luna.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:36, 15 August 2015
Calculator salariu - rezultate Salariul minim pe economie 2015 din iulie
[ link extern ]

In speta, pentru ca salariatul sa fie platit cu 777 lei net , angajatorul cheltuieste 1292 lei.
Daca eu ii dau 1050 RON in mana eu platesc la stat 515 lei?
Intr-adevar, atat trebuie sa platiti , intrucat : din salariul angajatului dvs ii retineti contributii in valoare de 273 lei, la care se adauga valoarea contributiilor platite de angajator de 242 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este plata totala a unui angajator catre stat pentru un angajat cu salariul minim pe economie in anul 2015? LiliaCr LiliaCr Buna seara! Sunt nelamurita in privinta cheltuielilor catre stat, suportate de un angajator pentru angajatul cu salariul minim pe economie. As dori sa stiu ... (vezi toată discuția)
Salariul serbanikha serbanikha [b]Buna ziua,intrebarea mea este urmatoarea: Am cerut o marire de salariu pe contractul de munca de la 700 la 1200 Ron,iar patronul firmei sustine ca daca imi ... (vezi toată discuția)
Taxele angajatorului la stat pentru angajat minca gabriela minca gabriela care este suma totala care o plateste angajatorul angajatului la stat, la salariul brut de 760 ron pe luna.? (vezi toată discuția)