Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cat platesc pentru 2 angajati.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cat platesc pentru 2 angajati.

Buna,am 2 angajati cu salariul minim de 1050 ron.
Cat platesc la stat eu ca patron pentru angajati mei in fiecare luna.
Calculator salariu - rezultate Salariul minim pe economie 2015 din iulie
[ link extern ]

In speta, pentru ca salariatul sa fie platit cu 777 lei net , angajatorul cheltuieste 1292 lei.
Daca eu ii dau 1050 RON in mana eu platesc la stat 515 lei?
Intr-adevar, atat trebuie sa platiti , intrucat : din salariul angajatului dvs ii retineti contributii in valoare de 273 lei, la care se adauga valoarea contributiilor platite de angajator de 242 lei.