Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Mod calcul salariu norma cu partiala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Mod calcul salariu norma cu partiala

Buna ziua,

Un angajat are contract de munca cu timp partial, respectiv 4h/zi.
Lucreaza in ture, deci are un program inegal, cu respectarea normei de 4 ore/zi.
Intr-o zi demisioneaza la zi, avand lucrate 40 ore, intr-un interval de 7 zile lucratoare.
Norma pentru cele 7 zile era de 28 ore, orele lucrate urmau sa fie compensate cu zile libere, angajatul nedepasind norma lunara de lucru.
Salar de incadrare este 525 lei.
Cum trebuie sa i se calculeze salariul pentru aceste ore?
ncris78, utilizator
Salariatul incadrat cu timp partial nu poate efectua ore suplimentare.

Art. 105 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă cu timp parţial cuprinde, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (2), următoarele:
a) durata muncii şi repartizarea programului de lucru;
b) condiţiile în care se poate modifica programul de lucru;
c) interdicţia de a efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor acestora.
(2) În situaţia în care într-un contract individual de muncă cu timp parţial nu sunt precizate elementele prevăzute la alin. (1), contractul se consideră a fi încheiat pentru normă întreagă.
Lucrand in schimburi, angajata ar fi avut lucrate pana la sfarsitul lunii doar numarul de ore aferent contractului cu timp partial.
Dar si-a depus demisia la zi, pe care a trebuit sa o accept pentru ca oricum nu mai venea la lucru.
Intrebarea e cum sa ii calculez salariul in acest caz? Voi plati 27 ore lucrate normal, iar cele 13 ore le voi plati ca si suplimentare?