avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort/Custodie, amenintari
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort/Custodie, amenintari

Buna!Sora mea divorteaza,sotul ei este avocat,au un copil impreuna cu varsta de 9 luni.Nu se inteleg,o scuipa,ii da cu picioarele in spate,o face vaca,handicapata,ii spune ca nu se ocupa de copil,pe cand el nu a stat nici o clipa cu copilul,sa nu mai zic de plimbari in parc sau de schimbat scutece...acum ca vrea sa divorteze a spus ca face orice (angajeaza martori falsi) pentru a-i lua copilul.Se poate sa fie asa?Sa ii ia copilul?Din cate stiu eu trebuie tatal sa dovedeasca ca mama nu este apta pentru a creste copilul,sau nu are conditii unde sa il creasca,dar in cazul asta nu e asa.Multumesc!!!
Cel mai recent răspuns: aiai , utilizator 14:24, 19 August 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Sa aiba mereu pregatit telefonul si sa il inregistreze de fiecare data cand se comporta asa. La proces sa prezinte probele. Eventual montati camere ascunse prin apartament.
Avand in vedere varsta copilului este foarte greu sa obtina el castig de cauza.
Poate ar fi bine sa isi angajeze avocat din alta localitate daca e vorba de o localitate mica.

Daca prin absurd ar castiga el custodia, se poate declara apel.
Ca sa castige ,,pe bune" este extrem de greu dar extrem de greu nu inseamna imposibil....
Ultima modificare: Miercuri, 19 August 2015
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
GermanAlex a scris:

Sa aiba mereu pregatit telefonul si sa il inregistreze de fiecare data cand se comporta asa.


+ dupa fiecare asemenea incident - extrem de grav !!
mama copilului trebuie sa sune la 112 & sa relateze ce i s-a intamplat, de fata cu copilasul, sugar, care are atata nevoie de linistea si dragostea mamei
(apelurile se inregistreaza si le va putea cere ca probe) + va veni un echipaj de politie si poate-l va "linisti" pe dl. tata, cu o amenda contraventionala sau macar cu un avertisment scris
apoi (posibil ca in cateva zile se vad vanataile) sa-si scoata certificat medico-legal
si sa depuna plangere scrisa la Parchet/Politie pt. loviri & alte violente, amenintari & hartuire...
- aceste probe vor conta la stabilirea custodiei si la stabilirea culpei la divort - daca asa frumos se poarta dl.

+ se poate solicita ordin de protectie

etc.
Ultima modificare: Miercuri, 19 August 2015
aiai, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lncredintare minor bunicii materne dupa divort lungan_ro_1961 lungan_ro_1961 problema este urmatoarea:copilul(are 7 ani) locuieste de luni pana vineri la bunica materna care il ingrijeste,il duce ,aduce de la scoala,acolo face tot in ... (vezi toată discuția)
Pronuntare program vizita fetita alyna25 alyna25 Buna seara, Ma numesc Aly si am o mare nedumerire. Sunt in divort cu sotul meu si nu ne intelegem asupra dreptului de vizitare minor.Sotul a cerut in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua - cerere de divort si custodie copil nicoleta-octavia nicoleta-octavia am o problema si sper sa ma ajute cineva....Sora mea in varsta de 26 de ani are un copil de 4 ani si tatal copilului la parasit cand avea 1 an si 4 luni. Dupa ... (vezi toată discuția)