Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical

Buna ziua,
am angajat o persoana, incepand cu 03/06/2015 iar in data de 29/06/2015 a fost internat pentru hepatita virala acuta de tip b... i se plateste concediul medical daca nu are stagiul minim de cotizare de 21 de zile? mentionez ca in ultimile 4 luni , inainte de a fi angajatul nosrtu, nu a mai fost angajat .am gasit un art . -nr.9 din OUG nr 158, in care este precizat ca : celor incadrati in boli infectocontagioase din grupa A , li se platesc concedile medicale , chiar daca nu au stagiul de cotizare.
astept un raspuns, va multumesc anticipat....cu stima
1. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 9. - Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru incapacitate temporarã de muncã, fãrã condiţii de stagiu de cotizare, în cazul urgenţelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor şi SIDA. Lista cuprinzând urgenţele medico-chirurgicale, precum şi bolile infectocontagioase din grupa A este stabilitã prin hotãrâre a Guvernului.

2. Din Normele de aplicare a OUG 158/2005:

Art. 14. - În cazul urgenţelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor şi SIDA, dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru incapacitate temporarã de muncã nu este condiţionat de realizarea stagiului de cotizare.