Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Refuzul categoric de afisare a STATUTULUI SINDICATULUI
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Refuzul categoric de afisare a STATUTULUI SINDICATULUI

Presedintele de sindicat refuza categoric afisarea Statutului Sindicatului din care fac parte. (Am facut o adresa catre presedinte care nu vrea sa o inregistreze).
Ce e de facut? Nici-un membru nu cunoaste Statutul.
Invita pe cine vrea la Adunarile Generale(nu este membru de sindicat) care se implica in conducerea sedintei!!!!! Este legal?
Cum putem sa-l oprim din aceste derapaje daca nu cunoastem statutul?

george-neagu, moderator
Cei care sunt membri de sindicat pot convoca o adunare generala in care sa propuna schimbarea presedintelui.
Si daca contesta liderul de sindicat adunarea generala ca fiind nestatutara si nerecunoscand ca membri nu stiu statutul in instanta?
Daca se intrunesc cel putin 2/3 din membrii de sindicat atunci cred ca nu prea mai are cum sa comenteze despre faptul ca nu este statutara adunarea generala.