Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxe vanzare imobile la Notariat prea mari !
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxe vanzare imobile la Notariat prea mari !

un mic ex:
Am o casa de vanzare in sect 2 construita inainte de anul 2000 cu teren aferent.
Conform ghidului notarial taxele de vanzare sunt urmatoarele:
Constructia 300 mp x 700 eur = 210.000 EUR
Teren 400 mp x 600 eur = 240.000 EUR

Eu vand proprietatea real la 220.000 EUR !!

Cu toate astea sunt obligat sa platesc taxe la 450.000 EUR .....Care este solutia legala sa platesc la pretul de vanzare si nu la grila?

Multumesc frumos anticipat ! :)

Ati evaluat proprietatea recent?Exista o expertiza imobiliara?
avvalentina, utilizator
Nu se poate încheia un contract de vc sub grila stabilită prin expertiză imobiliară cu valori orientative , executată la cererea Uniunii Naționale a notarilor.
Se poate incheia contractul de vanzare- cumparare la pretul convenit de parti, insa daca acesta este situat sub valoarea care rezulta din expertiza notariala, asa cum este in cazul dvs., atunci notarul este obligat sa calculeze taxele notariale la valoarea din expertiza.
Aveti mai multe lamuriri aici;
[ link extern ] /

Expertiza este la 250.000 EUR, facuta de evaluatorul bancii ! Grila minima insa la 450.000 EUR...
Concluzia: Statul castiga intotdeauna...restul este praf in ochi :(

Multumesc frumos pt. clarificari.
Solutia ar fi sa va judecati cu statul pt. recuperarea sumelor necuvenite.Diferenta este prea mare. Mai consultati uun notar, poate primul a gresit calculul.