Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Debransare centrala de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Debransare centrala de bloc

Buna ziua
Ma aflu in urmatoarea situatie: am un apartament intr-un bloc cu centrala proprie. Mama mea care a locuit acolo a murit si nu mai locuieste nimeni acolo. Am solicitat sa nu mai platesc caldura iarna( 8 mil lei) sau sa ma debransez si mi s-a spus ca nu este legal decat daca imi montez centrala de apartament dar de care eu nu am nevoie. Exista vreo lege care sa ii contrazica?

Va multumesc
Exista dispozitii in vigoare care prevad concret conditiile de debransare de la sistemul centralizat de alimentare cu utilitati
Procedura de debransare de la sistemul centralizat de almentare cu utilitati este prevazuta de LEGE nr. 325 din 14 iulie 2006 serviciului public de alimentare cu energie termica,publicat in MONITORUL OFICIAL nr. 651 din 27 iulie 2006
ART. 30
(1) Debransarea totală a instalaţiilor interioare de
încălzire şi/sau pentru apa calda menajera ale unui utilizator
tip condominiu se va face în următoarele condiţii cumulative:
a) acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin
hotărârea adunării generale;

b) anunţarea operatorului care are şi calitatea de furnizor
şi a autorităţii administraţiei publice locale cu 30 de zile
înainte de debransare.
(2) Deconectarea unui consumator de energie termica dintr-un
condominiu se face cu respectarea următoarelor condiţii
cumulative:
a) acordul vecinilor de apartament, atât pe orizontala, cat
şi pe verticala;

b) acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin
hotărârea adunării generale, asupra intentiei de realizare a unui
sistem individual de încălzire;

c) anunţarea, în scris, a operatorului care are şi calitatea
de furnizor, cu cel puţin 30 de zile înainte.
(3) Debransarea unui utilizator de energie termica, altul
decât cel de tip condominiu, se realizează cu anunţarea
operatorului care are şi calitatea de furnizor, cu cel puţin 30
de zile înainte.
(4) Deconectarile/debransarile prevăzute la alin. (1)-(3) nu
se pot realiza în timpul sezonului de încălzire.
(5) Deconectarile/debransarile prevăzute la alin. (1)-(3) se
efectuează numai de către operatorul care are şi calitatea de
furnizor, în termen de maximum 45 de zile de la data solicitării,
după verificarea documentelor care dovedesc îndeplinirea
condiţiilor cumulative impuse.
(6) Cheltuielile de deconectare/debransare se suporta de
către solicitant.
Va multumesc pentru raspuns. Deci concluzia este ca nu am cum sa nu platesc caldura pe timp de iarna fara acordul lor. Sunt condamnata!!!
stoicaaurora a scris:

concluzia este ca nu am cum sa nu platesc caldura pe timp de iarna fara acordul lor.

Depinde de la asociatie la asociatie ,conditionat de presedinte si comitetul executiv
Sunt asociatii de proprietari,in care unii locatari din varii motive nu locuiesc efectiv in imobil perioade indelungate si care la cererea locatarilor accepta sa verifice instalatia interioara de caldura ,sa sigileze robinetii de la calorifere sa incheie proces verbal ca la acel apartament furnizarea de agent termic este restrictionata
Chiar si in aceasta situatie,dvs ca si locatar care nu locuiti in imobil-ati fi obligat sa achitati cote parti comune

Nu ma deranjeaza plata partilor comune ci plata caldurii pe perioada de iarna care vine 8,9 mil lei pe luna fiind un apartament foarte mare.
Va multumesc