Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Anii vechime munciţi in afara tarii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Anii vechime munciţi in afara tarii

Tatal meu doreste sa plece la munca in Germania. A fost informat de catre o cunostinta ca perioada muncita in afara tarii se va considera ca vechime dubla pentru varsta de pensionare (mai are pana la pensionare 6 ani, astfel incat el a inteles ca daca munceste in afara tarii 3 ani, dupa acei 3 ani se va putea pensiona in tara). Din cautarile mele informatia este eronata, doar va putea primi pensie separat de la statul german pentru perioada muncita, dar vechimea adaugata la anii munciti in Romania va fi de 3 ani, exact cat va munci in Germania, periaoda nesocotindu-se la dublu.
Daca un cunoscator ne poate confirma sau infirma aceste lucrur, v-am ramane recunoscatori!
Multumesc!
Într-adevăr, informaţia este eronată. Statul român va avea în vedere, la pensie, perioada lucrată în Germania, nu dublul acesteia.