Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Absente nemotivate

Buna ziua...in cazul unei salariate angajate din data de 27.06.2015 care incepand cu 04.08.2015 nu s-a mai prezentat la servici iar in momentul cand a fost sunata a spus ca v-a aduce CM ....nu a facut acest lucru pana in ziua de azi 26.08.2015....ce ar trebui facut pentru a inceta contractul de munca(precizez ca nu este in perioada de proba deoarece contractul este pe perioada determinata si a expirat perioada de proba)) ??
Puteti incepe procedura de cercetare disciplinara a salariatei in cauza. In acest caz, pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii (sau persoana imputernicita de angajator);
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare. Convocarea va cuprinde obiectul, data, ora si locul intrevederii.
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea si comunicarea deciziei de sanctionare.

Un dosar de cercetare disciplinara va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara sau a persoanei imputernicite, care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.