Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am nevoie de putin ajutor, mi sa luat permisul absolut ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am nevoie de putin ajutor, mi sa luat permisul absolut fara motiv!

Am si eu o problema, pe data de 4 iulie mergeam spre Bucuresti ( eu venind dinspre Alexandria) si in comuna Bujoreni chiar la iesire este o vale urmata de o panta unde se fac 2 benzi de mers, in fata mea o masina care i-am dat flash si nu vroia sa se dea pe banda din dreapta...intr-un final sa dat chiar in ultimul moment la limita unde cei de pe dreapta se bagau pe banda din stanga pentru ca se terminau cele 2 benzi, in fata mea...politia, era doar un agent in masina si imi face semn opresc pe dreapta , s-a prezentat, i-am inmanat actele dupa care intreb motivul pt care ma oprit...si spune, ai depasit linia continua fapt pentru care ti se va retine permisul de conducere, in momentul acela,ca urmare a uni conflict verbal,s-a decis sa mergem dupa cel care,,l-am depasit'' Domnul politist a ajuns primul ( e posibil sa fi vb cu cel pe care l-am depasit sa zica , ca el) am ajuns si eu, si lam intrebat pe cel cu masina, cum e domnule, ti-am dat flash , te-ai dat in dreapta , te-am depasit si in rest ce sa intamplat, si el ,,DA domnule asa este''. cand vine politisul incepe sa sustina sus si tare: Domne eu nici nu m-am miscat, domnul ma depasit pe linie continua!!! normal ca ...mi sa retinut permisul. Acum vreau sa depun contestatie( precitez ca nu am fost filmat ) am nevoie de niste instructiuni si de un exemplu de contestatie si daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi ce ar fi indicat sa fac.
Multumesc.
KnightRider, utilizator
Ati facut aceste mentiuni pe procesul verbal ? Respectiv faptul ca nu ati incalcat marcajul ?
:closedtopic: Este foarte important ceea ce ati scris in procesul verbal....
Scuze am uitat sa mentionez. am scris asa : Contest, Nu exista probe concrete.
Ok. Am inteles. Atunci contestati procesul verbal de contraventie si cu 2 martori care sa se fi aflat in afara masinii in momentul in care ati efectuat manevra de depasire veti obtine rapid o anulare a acestui proces verbal. SUCCES!
Stimate Dle ,
Avand in vedere ca vi s-a inmanat procesul verbal pe data de 4 iulie, mai aveti 2 zile de a putea contesta