Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cu acoperisul peste gard
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cu acoperisul peste gard

Buna ziua,

Am urmatoarea problema legata de o casa de vacanta pe care o detin intr-un orasel de provincie.
Un vecin a inceput sa construiasca o casa foarte aproape de gardul dintre proprietati. La o distanta apropiata de limita legala de 60 de cm. Casa mea, mai mica si construita acum 50 de ani, este la randul ei aproape de gard.l
Trec pe acolo odata la cateva saptamani. La inceput constructia progresa fara sa ma ingrijoreze cu ceva. De la o vizita la alta, au aparut urmatoarele probleme:

P1: desi zidul este la 60 de cm, marginea acoperisului a trecut un pic de gard
P2: peretele dinspre gard s-a umplut de sparturi pentru viitoare ferestre

Vecinul nu este in tara, de constructie se ocupa o firma.
Am facut o sesizare la inspectoratul pentru constructii si la serviciul de urbanism al primariei.
Cu aceasta ocazie am descoperit ca executia lucrarii se face conform cu autorizatia provizorie si conform cu planul aprobat de urbanistul de la primarie. Acelasi urbanist, orasul fiind mic, a executat si planul. Aratandu-ma nedumerit ca primaria a putut sa aprobe ceva ilegal (geamuri de vedere la mine in curte, acoperis pe limita de proprietate) urbanistul mi-a zis ca vecinul a declarat ca are acordul meu. Vecinul nu a abordat niciodata subiectul cu mine.
In fine. Primaria a suspendat autorizatia de constructie.

Urbanistul (vecinul tot plecat din tara) propune urmatoarele solutii:

- toate geamurile spre mine sa fie facute de iluminare (mate si fara posibilitate de deschidere)
- marginea acoperisului sa fie scurtata la 20 de cm fata de gard (ceea ce s-a si intamplat intre timp)

Urbanistul insista sa dau o declaratie cum ca sunt de acord cu aceste masuri.
Din lege inteleg ca este dreptul vecinului sa isi faca ferestre de iluminare fara nicio restrictie.

Intrebarea mea este, atunci, de ce mai este nevoie de declaratia mea daca se respecta legile? Imi scapa ceva?
La ce ma expun daca dau sau daca nu dau aceasta declaratie?
In plus, ce ma fac daca in final vecinul nu isi pune ferestre mate?

Multumesc!
Nu există autorizație provizorie de construire.
Trebuie să existe un Certificat de urbanism pentru construire în care să fie specificate regimul tehnic, juridic și economic al terenului și AC care se va emite pe nr. cadastral specificat și conform indicațiilor din CU.
Consider că planurile de urbanism nu puteau fi efectuate și apoi supuse spre aprobare tot aceleași persoane.
Cât privește ACORDUL AUTENTIC pe care trebuie să-l dați, fiți cu băgare de seamă la ce vă angajați în sensul că-
-deoarece casa d-voastră este construită aproape de gard dar are o vechime a amplasamentului de cca.50 ani, este OK.(drept dobândit prin uzucapiune-servitute Noua clădire vecină trebuie însă, să respecte Regulamentul de urbanism care prevede că distanța față de limita laterală trebuie să fie 1/2 din înălțimea clădirii și minim de 3m. În caz contrar, obligatoriu ,se va solicita Acordul d-voastră(ceeace binevoitorul angajat al primăriei și totodată executant al planurilor , nu v-a spus)Este vorba despre regimul de însorire -Ordin 536/1997 -
actualmente ORDIN 119/2014 al Ministerului sănătății
-ferestrele care sunt spre d-voastră, trebuie să fie mate, opace . Prevederile art. 611-614 NCC impun ca orice deschidere de vedere spre fondul vecinului să fie de 19 decimetri(privire dreaptă) și 6 cm. privire piezișă. Dacă sunt doar pentru lumină și aerisire ,(deci mate, opace-lucru care trebuie prevăzut în CU )nu mai este nevoie de respectarea acestei distanțe. Dar nu se admite posibilitatea deschiderii lor spre proprietatea d-voastră. Deci, iar atenție, la ce semnați.
Va multumesc mult pentru raspuns.

As aprecia clarificari in plus:

- unde apare reglementata distanta minima de 3m? precizez ca locuinta nu este in Bucuresti. E obligatoriu ca regulamentul de urbanism al localitatii respective sa aiba si el aceasta reglementare?

- faptul ca marginea acoperisului a ajuns la gard, nu incalca reglementarea de 60 de cm?