Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cati ani pana la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cati ani pana la pensie

Ma numesc Maria,nascuta 21.06.1968,lucrez din 03.11.1986,am 29 ani cotizati,dintre care--13ani si 8 luni in grupa 1si 7 ani si 5 luni in conditii deosebite,in ce an ma pot pensiona la limita de varsta,ambele grupe au 100/100
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1968 varsta standard de pensionare este de 63 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 13 ani si 8 luni lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce v arsta standard de pensionare cu 6 ani si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 6 ani si 6 luni.

3. Pentru cei 7 ani si 5 luni lucrati in conditii deosebite (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an;
- se adauga la stagiul de cotizare 1 an si 9 luni.

4. - Varsta standard redusa de pensionare este de 63/0 - 6/6 - 1/0 = 55 de ani si 6 luni.
- Stagiul efectiv de cotizare este de 29/0 + 6/6 + 1/9 = 37 de ani si 3 luni.

5. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 55 de ani si 6 luni, in decembrie 2023.
Va multumesc,dar pentru pensie anticipata la ce varsta as putea iesi
1. Pensia anticipata (sau anticipata partiala) se poate solicita cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare adica la 63 - 5 = 58 de ani.

2. Dar la varsta de 58 de ani dvs. sunteti deja pensionata pentru limita de varsta deci nu mai aveti cum solicita pensie anticipata (anticipata partiala).
Va multumesc