Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de inchiriere spatiu comercial
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de inchiriere spatiu comercial

Buna ziua,

Doua s.c. au incheiat un contract de inchiriere, in contract este prevazuta o clauza care prevede faptul ca daca dupa expirarea contractului sau dupa denuntarea contractului, locatarul va ramane in imobilul inchiriat fara acordul expres al locatorului, locatarul datoreaza locatorului o chirie egala cu dublul chiriei de baza.

Eliberarea spatiului trebuia sa se intample la data de 01.ale lunii...lucru ce nu s-a intamplat....locatorul dupa o saptamana ( 7 zile )i-a trimis locatarului o notificare si factura de chiriei ( dublul chiriei de baza ).

Locatarul a venit dupa 3 zile si i-a adus cheia de la spatiu dar nu a semnat procesul verbal de predare=primire a spatiului ce a facut obiectul contractului de inchiriere.

1.Se poate considera ca s-a facut primirea spatiului prin simpla predare a cheii sau nu din moment ce nu s-a facut procesul verbal de predare primire locatar-locator si procesul verbal de constatare a daunelor rezultate in urma eliberarii spatiului ???
2. A procedat corect locatorul emitand factura de chirie???
3. Cum ar putea proceda locatorul daca fostul locatar refuza sa plateasca factura emisa ?

Multumesc.
am citit o decizie a ICCJ , sectia drept comercial, in care o sesizare
similara a fost respinsa pe principiul prematuritatii pt ca nu a existat
procedura de conciliere ci direct procedura de somatie
impexreval a scris:

am citit o decizie a ICCJ , sectia drept comercial, in care o sesizare
similara a fost respinsa pe principiul prematuritatii pt ca nu a existat
procedura de conciliere ci direct procedura de somatie

Ce numar are aceasta deczie???
Secţia comercială, decizia nr.828 din 10 februarie 2005

Secţia comercială, decizia nr.348 din 26 ianuarie 2005

si mai era una din 2007 dar nu o mai gasesc acum , revin dupa