Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... REPARATI
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

REPARATI

In adunarea generala s-a hotarit constituirea unui fond de reparati pentru a se repara liftul desi la acest fond mai avem de cotribuit inca doua luni ne-am trezit ca in Lista de plata a acestei luni trebuie sa platim ''EXECUTIE PROIECT MODERNIZARE LIFT,Servici lift[cutie comanda cabina lift] Reparati ascensor.''Doresc s-mi raspundeti daca aceste celtuieli trebuiau efectuate din fondul de reparatie sau sint obligata sa le platesc in acesta luna asa cum sunt trecute in lista lunara a acestei luni ? Va multumesc.

Daca adunarea generala a proprietarilor a votat hotararea de constituire fond de reparatii pentru executare reparatie lift,se impunea ca la discutarea subiectului,reprezentantii asociatiei de proprietari sa informeze corect si complet despre etapele reparatiei,formalitatile necesare si c/v fiecare etapa
Proiectul modernizare lift reprezinta etapa primara obligatorie,in baza careia se calculeaza si c/v costuri materiale necesare modernizarii
Asociatia de proprietari daca a impus in lista de intretinere c/v proiect a considerat ca este urgenta constituirea c/v proiectului,astfel incat va revine obligatia achitarii sumelor impuse in lista de intretinere
Teoretic ,asociatia de proprietari,daca avea constituit fond de reparatii putea avansa c.v proiect din acest fond,urmand ca acesta sa fie reconstitui prin depunei lunare individuale
Eu zic ca la aceste intrebari trebuie sa raspunda onor as. prop. prin presedintele com. executiv insa, daca tot ati constituit un fond de reparatii (deocamdata incomplet) , toate sumele puse in lista de plata la care faceti referire, ar trebui achitate din acel fond, constituit special in acest scop - daca suma totala adunata ajunge sa se faca aceste plati...
Trebuie sa discutati la asociatie motivul punerii le lista de plata a acestor cheltuieli separat de Fd. de reparatii despre care vorbiti.