avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de inchiriere verbal neinregistrat la fisc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de inchiriere verbal neinregistrat la fisc

Ce cale as putea urma in cazul in care ca si proprietar am lasat in garsoniera mea contracost pe chirias fara contract inregistrat la fisc?
Am ramas cu datorii la utilitati si chiria pe 2 luni neachitata.
Chiriasul a plecat pur si simplu pe furis, fara sa anunte.
Ca dovada am un proces verbal olograf scris si semnat de chirias in care se precizeaza toate datele sale de indentificare,cnp, adresa si mentiunea ca a inchiriat garsoniera de la mine cu avansul aferent platit.
Ce as mai putea face in situatia data?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: retromusculo , utilizator 21:40, 29 August 2015
Incercati notificarea oficiala a chiriasului cu obligatia achitarii integrale de debitului acumulat,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Poate chiriasul se sperie ,si intelege sa achite debitul
Daca aveati contract de inchiriere inregistrat la administratia fiscala,puteati formula actiune in instanta
iar daca nu doreste sa-mi achite datoriile il pot chema la o mediere?
Incercati intial notificarea oficiala a chiriasului
Daca nu intelege sa achite,apelati la mediator
notificarea trebuie semnata olagraf de mine ca proprietar inainte sa i-o trimit chiar daca o redactez la calculator, nu?
Multumesc mult pentru sprijin
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 August 2015
retromusculo, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chirias incheiere contract cu restante la cheltuieli comune. Toboltoc Toboltoc La incheierea contractului de inchirere chiriasul a inregistrat restante la asociatia de proprietari, Contractul era inregistrat la ANAF, in plus existand un ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract inchiriere iulliana1 iulliana1 As vrea sa reziliez un contract de inchiriere inregistrat la finante deoarece chiriasul nu si-a platit facturile la utilitati pe ultimele 3 luni si nici chiria ... (vezi toată discuția)
Chemare in judecata pe chiriasul restant bcfbmv bcfbmv Buna Ziua, Am un apartament, ce a fost cumparat in 2001 de societatea mea de la cineva pe care l-am lasat sa locuiasca in apartament in continuare. In 2011 am ... (vezi toată discuția)