Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Punere in posesie pe amplasamentul din documentele de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Punere in posesie pe amplasamentul din documentele de proprietate

Buna seara,

Sint proprietarul unei suprafete de teren arabil, dobindita prin contract de vinzare-cumparare in anul 2012.
Pina anul acesta, am lucrat acest teren pe amplasamentul folosit de vechiul proprietar, amplasament care nu este acelasi cu cel din documentele de proprietate.
Dorind sa cultiv terenul pe amplasamentul din cvc, am facut cerere la Primarie pentru punere in posesie. Am depus cerere, contractele de vinzare-cumparare si copie carte identitate.
Problema cu care ma confrunt este aceea ca societatea agricola a primarului ( sotia acestuia este in acte) lucreaza parcelele de teren printre care se afla si al meu iar acesta mi-a spus ca nu este de acord sa imi dea terenul in mijlocul terenului lucrat de el. Ce nelamuriri am:
1. Cererea de punere in posesie este tardiva?
2. Exista temei legal care il obliga pe primar sa ma puna in posesie?
3. Pot sa lucrez terenul dupa o notificare adresata societatii agricole? Incalc vreo lege?

Va rog sa ma sfatuiti la ce solutii legale sa apelez pentru a rezolva aceasta problema.

Multumesc !

Edit: Daca sectiunea este aleasa gresit, rog moderatorul sa mute subiectul.
mpetrescu2, utilizator