avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Punere in posesie pe amplasamentul din documentele de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Punere in posesie pe amplasamentul din documentele de proprietate

Buna seara,

Sint proprietarul unei suprafete de teren arabil, dobindita prin contract de vinzare-cumparare in anul 2012.
Pina anul acesta, am lucrat acest teren pe amplasamentul folosit de vechiul proprietar, amplasament care nu este acelasi cu cel din documentele de proprietate.
Dorind sa cultiv terenul pe amplasamentul din cvc, am facut cerere la Primarie pentru punere in posesie. Am depus cerere, contractele de vinzare-cumparare si copie carte identitate.
Problema cu care ma confrunt este aceea ca societatea agricola a primarului ( sotia acestuia este in acte) lucreaza parcelele de teren printre care se afla si al meu iar acesta mi-a spus ca nu este de acord sa imi dea terenul in mijlocul terenului lucrat de el. Ce nelamuriri am:
1. Cererea de punere in posesie este tardiva?
2. Exista temei legal care il obliga pe primar sa ma puna in posesie?
3. Pot sa lucrez terenul dupa o notificare adresata societatii agricole? Incalc vreo lege?

Va rog sa ma sfatuiti la ce solutii legale sa apelez pentru a rezolva aceasta problema.

Multumesc !

Edit: Daca sectiunea este aleasa gresit, rog moderatorul sa mute subiectul.
Ultima modificare: Luni, 31 August 2015
mpetrescu2, utilizator

Alte discuții în legătură

Punere in posesie mostenire lucianluurcs lucianluurcs Buna ziua.Ma confrunt cu o problema care are si o latura ilegala,din punctul meu de vedere.Va rog frumos sa-mi dati un raspuns . Strabunicul meu a ... (vezi toată discuția)
Întãruºare teren hot77cmc hot77cmc Bine v-am regăsit. Am cumpărat recent un teren la care a fost facuta prima data cadastrul in anul 2003(atunci terenul a fost cumparat de cel de la care l-am ... (vezi toată discuția)
Punere in posesie pe teren intabulat Romeo Valentin Romeo Valentin Buna ziua ! Am fost chemat la Primarie sa mi se aduca la cunostinta ca pe un teren de al meu din extravilan care l-am cumparat cu CVC la ... (vezi toată discuția)