avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie CCC

Buna ziua!Am si eu o intrebare la care sper din suflet sa gasesc raspuns.Am lucrat un an in invatamant ca suplinitor01.09.2014-31.08.2015.Sunt insarcinata in luna a 5 a si urmeaza sa incep un nou an scolar tot ca suplinitor pe un alt post insa aici mi se va face contractul de pe 15.09.2015.Perioada 01.09-15.09.2015 ma va incurca la concediul prenatal?adica aceste 2 saptamani lipsa.neavand o continuitate nu imi vor permite sa iau idemnizatia?
Cel mai recent răspuns: anath , utilizator 21:07, 2 Septembrie 2015
Principala conditie de acordare a concediului si indemnizatiei de crestere a copilului ,potrivit OUG 111/2010, este ca, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit .

Potrivit art.4 din OUG 111/2010, in calculul celor 12 luni se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri impozabile.

Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului.

Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut mai sus.

In acest sens, perioada 01.09-15.09.2015 nu va impiedica sa beneficiati de CCC.
Va multumesc mult.O seara linistita!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul de maternitate si concediul pentru cresterea copilului adelinamicu adelinamicu Sunt angajata pe perioada determinata de un an si insarcinata in 31 de saptamani. Contractul a fost incheiat pentru perioada 01.05.2011-30.04.2012. DPN -ul va ... (vezi toată discuția)
Obligatiile angajatului si angajatorului in cazul sarcinii roxanasimona roxanasimona Buna ziua, As vrea sa stiu daca pentru a beneficia in totalitate de drepturile indemnizatiei de crestere a copilului, o angajata care este insarcinata poate ... (vezi toată discuția)
Conditii acordare indemnizatie copil 2012 carmen-pana carmen-pana Buna ziua, am si eu o intrebare si sper sa ma puteti ajuta. Am ramas insarcinata si la firma la care lucrez contributiile catre stat nu au mai fost platite de ... (vezi toată discuția)