Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie CCC

Buna ziua!Am si eu o intrebare la care sper din suflet sa gasesc raspuns.Am lucrat un an in invatamant ca suplinitor01.09.2014-31.08.2015.Sunt insarcinata in luna a 5 a si urmeaza sa incep un nou an scolar tot ca suplinitor pe un alt post insa aici mi se va face contractul de pe 15.09.2015.Perioada 01.09-15.09.2015 ma va incurca la concediul prenatal?adica aceste 2 saptamani lipsa.neavand o continuitate nu imi vor permite sa iau idemnizatia?
Principala conditie de acordare a concediului si indemnizatiei de crestere a copilului ,potrivit OUG 111/2010, este ca, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit .

Potrivit art.4 din OUG 111/2010, in calculul celor 12 luni se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri impozabile.

Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului.

Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut mai sus.

In acest sens, perioada 01.09-15.09.2015 nu va impiedica sa beneficiati de CCC.
Va multumesc mult.O seara linistita!