Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu paternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu paternal

un salariat caruia i-a nascut sotia vrea sa intre in concediu paternal. Cu ce data poate intra?se inscriu in carnet suspendarea celor 5 zile pe care le-a solicitat ptr nasterea copilului? cum se face inscrierea?
Conform articolului 51 din codul muncii:
(1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa salariatului, în următoarele situaţii:
a) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani;
b) concediu pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiuni intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani;
b) concediu paternal;
d) concediu pentru formare profesională;
e) exercitarea unor funcţii elective în cadrul organismelor profesionale constituite la nivel central sau local, pe toată durata mandatului;
f) participarea la grevă;
g) abrogat
(2) Contractul individual de muncă poate fi suspendat în situaţia absenţelor nemotivate ale salariatului, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil, contractul individual de muncă, precum şi prin regulamentul intern
Dumneavoastra va referiti la concediul paternal expus mai sus sau la cele 5 zile libere la care are dreptul salariatul pentru nasterea unui copil?
1. Concediul paternal se acorda in conformitate cu dispozitiile Legii nr. 210/1999 – Legea concediului paternal. Dupa cum reiese chiar din titlul actului normativ, beneficiar al acestui concediu este tatal copilului nou-nascut care participa efectiv la ingrijirea acestuia, indiferent daca copilul este nascut din casatorie, din afara casatoriei sau este adoptat de acesta.

Potrivit art. 2 alin. (2) din Legea nr. 210/1999, "Concediul paternal se acorda la cerere, in primele 8 saptamani de la nasterea copilului, justificat cu certificatul de nastere al acestuia, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului."

Durata acestui concediu este de 5 zile lucratoare. Daca tatal copilului nou-nascut a absolvit cursul de puericultura, durata concediului paternal se majoreaza cu inca 10 zile lucratoare, de acest drept tatal beneficiind o singura data.

2. Nu e nevoie sa se scrie acest concediu paternal in carnetul de munca. Indemnizatia se plateste din fondul de salarii si este impozabila, asa cum scrie mai sus, de ci afecteaza stagiile de cotizare.

Urmare suspendarii pe aceasta perioada a prestarii muncii de catre salariat, evident ca se suspenda si plata salariului, tatal copilului nou-nascut beneficiind insa de o indemnizatie pentru concediu paternal care se plateste din fondul de salarii si este egala cu salariul corespunzator perioadei respective si se include in veniturile impozabile ale salariatului.

Indemnizatia pentru concediul paternal platit, egala cu salariul aferent zilelor lucratoare respective, se calculeaza pe baza salariului brut realizat, incluzand sporurile si adaosurile la salariul de baza.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
multumesc ptr raspunsuri. De cand poate sa solicite salariatul suspendarea CIM-ului ptr crestere si ingrijire copil?mentionez: copil este nascut azi :)
banuiesc ac sunteti fericitul attic! Felicitari :vishenka:

Concediul de ingrijire copil pana la 2 ani se poate solicita de mama dupa efectuarea a minim 42 de zile de concediu postnatal. iar daca il solicita tatal, de la data nasterii copilului.
Va rog daca puteti sa-mi spuneti si mie care este procedura pt ca tatal sa beneficieze de indemnizatie pt creste copil 1 an de zile?tr sa stea si in concediu paternal, sa faca acel curs, este obligatoriu?pe noi ne intereseaza doar sa beneficieze el de indemnizatie pt ca are netul mai mare ca mine.Iar eu mai pot intra in concediu pre si post natal, mai sunt obligatorii cele 42 de zile?va rog daca ma puteti lamuri mai bine ce implica atat pt mine cat si pt tata ca sa primeasca el indemnizatia?
multumesc