Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Incalcarea dreptului de libera alegere a providerului ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Incalcarea dreptului de libera alegere a providerului ?

Stau într-un bloc, care nu este cablat la internet deşi este la 60 de metrii depărtare de un bloc care are acces la toţi providerii de internet. Deoarece nu există stâlpi în apropiere şi blocurile din apropiere "ancorează" cablurile altor blocuri, pentru ca blocul meu să fie cablat trebuie să primească acceptul unui bloc din apropiere de a "ancora" cablul care ar merge către blocul nostru. Aici intervine o problemă, din 3 blocuri de la care ar fi posibilă cablarea blocului meu, niciun bloc nu este de acord pe motiv că blocul lor este plin de cabluri. Din blocul meu toţi locatarii sunt de accord cu cablarea acestuia. Sunt curios, ce s-ar putea face în această situaţie ?
Sa contactati toti providerii mari si sa constatati ca unii au solutii fara a cocota cablurile pe terasa blocurilor vecine.
Corect.
Oferta de servicii de cablu este mare si firmele respective sunt mereu in cautare de clienti, mai ales de blocuri intregi inca necablate sau scari intregi. Firmele serioase nu mai trag de mult cabluri aeriene. Noi avem in asociatie patru firme (doua au fuzionat intre timp) si toate au venit cu cablul pe la subsol sau parter si-au pozat cablurile frumos pe scara de la aprter la ultimul etaj chiar daca au 1-2-10 clienti de fiecare pe acea scara.
Este interesul lor si vor gasi solutii fara sa umblati dumneavoastra, viitori abonati, dupa aprobari, acorduri...