Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... plata energiei el.la lift
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

plata energiei el.la lift

locuiesc intrun bloc de 10 etaje la et 3.nu mi se pere normal sa platesc en electrica la lift cat si cel de la et 10 pt ca ei consuma en electrica de doua ori mai mult.se poate calcula pt fiecare etaj in parte?de ex cei de la partier si et 1 nu platesc decat reparatiile fara energia el.e criza si sau cam terminat pomenile ar trebui sa platim dupa cat consumam
Persoanele de la parter sunt exceptate de plata energiei electrive pentru functionarea liftului in baza dispo art .35 din Hotararea privind normele de aplicare a Legii 230/2007 ." Art. 35. - Prin hotărâre a adunării generale, pot fi exceptate de la plata cheltuielilor aferente consumului de energie electrică pentru funcţionarea ascensorului/ascensoarelor persoanele care locuiesc în apartamente situate la subsol, demisol, parter, mezanin, precum şi la etajul 1 din clădirile fără mezanin. De asemenea, în cazul clădirilor care au amplasate la etajele superioare băi, spălătorii, uscătorii, prin hotărâre a adunării generale, persoanele care locuiesc în apartamente situate la subsol, demisol, parter, mezanin, precum şi la etajul 1 din clădirile fără mezanin pot să fie exceptate de la plata cheltuielilor aferente consumului de energie electrică pentru funcţionarea ascensorului/ascensoarelor, în baza unor angajamente personale, date în scris către asociaţia de proprietari de către persoanele care nu folosesc spaţiile de la etajele superioare. "

Inetresant punctul dumneavoastra de vedere si originala si ideea. Numai ca este irealizabila. Din curiozitate, v-as intreba cum a-ti imparti energia electrica consumata in apartament pe nr. de persoane care locuiesc in el? Sunt convinsa ca unii consuma mai mult(ex. stau mai mult la televizor decat celalalt, etc...) si unii mai putin, asa este si la comun. Exceptiile sunt cele semnalate, dar daca este o hotarire a adunarii generale, asta este. Referitor la acest aspect, nu sunt de acord cu el, pt ca nu exista proprietar care sa nu foloseasca liftul, idiferent la ce etaj locuieste(merge la vecini, pe terasa, etc...)
atunci puneti cartele la lifturi sa contorizeze exact cine si cat il foloseste.:dance3:
si daca tot incepeti faceti la fel si cu iluminatul pe scara, tomberonul de gunoi si ce mai e pe acolo la comun.
se cunoaste domnilor cine locuieste la etajele superioare.Este incorect sa se plateasca liftul.reparatiile copertinei,teava de gaze,chiar si luminatul scarilor egal cu toate etajele.
Puteti incerca cu o actiune judecatoreasca sa se dispuna calculul cu un anumit procent pt fiecare etaj.
Cel de la et 3 consuma de 3 ori mai putin ca cel de la 10.De ce ,cel de la et 1 sa plateasca cota egala ca cel de la 10 pt teava de gaze,el avand nevoie numai de 2-3 m,fiind obligat sa i plateasca si celui de la 10 diferenta.
Nu credeti ..edx,dorina,si multi altii?
proprietaru a scris:

se cunoaste domnilor cine locuieste la etajele superioare.Este incorect sa se plateasca liftul.reparatiile copertinei,teava de gaze,chiar si luminatul scarilor egal cu toate etajele.
Puteti incerca cu o actiune judecatoreasca sa se dispuna calculul cu un anumit procent pt fiecare etaj.
Cel de la et 3 consuma de 3 ori mai putin ca cel de la 10.De ce ,cel de la et 1 sa plateasca cota egala ca cel de la 10 pt teava de gaze,el avand nevoie numai de 2-3 m,fiind obligat sa i plateasca si celui de la 10 diferenta.
Nu credeti ..edx,dorina,si multi altii?

Consuma de 3 ori mai mult......de unde? Din ce?