Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare Timbru de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare Timbru de mediu

Buna ziua!
Ce trebuie facut pt. recuperarea Timbrului de mediu?
Multumim!
[ link extern ]

Art. 12 din ordonanta nr. 40/2015
(1) Contribuabilii care au achitat taxă specială pentru autoturisme şi autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării, pot solicita restituirea acesteia prin cerere adresată organului fiscal competent, în termenul de prescripţie prevăzut de Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.

(9) Restituirea sumelor prevăzute la alin. (1) se face de către organul fiscal competent, de la bugetul Fondului pentru mediu sau bugetul de stat, după caz, din contul de venituri bugetare în care a fost încasată suma în contul bancar indicat de către solicitant prin cererea sa de restituire."
Actiune in instanta . Taxele anterioare se restituie pe cale administrativa .
In TB se resping toate actiunile de acest gen. Cunoasteti vreo sentinta de admitere?
MULTUMESC FRUMOS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!