Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... angajare pe perioada suspendarii
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

angajare pe perioada suspendarii

Buna ziua,

Ma pot suspenda 1 an din functia publica in baza art 95 alin 2 din legea 188/1999 si in acest timp sa ma angajez pe baza de CIM intr-o institutie publica independenta?

Multumesc!
Art. 94 din Legea nr.161/2003
(1) Calitatea de funcţionar public este incompatibilă cu orice altă funcţie publică decât cea în care a fost numit, precum şi cu funcţiile de demnitate publică.

(2) Funcţionarii publici nu pot deţine alte funcţii şi nu pot desfăşura alte activităţi, remunerate sau neremunerate, după cum urmează:
a) în cadrul autorităţilor sau instituţiilor publice;

....