Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical

Daca in perioada concediului medical intervine un deces.Intrerupe concediul medical , sau nu ?
Multumesc!
1. Din Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:

a) la data decesului salariatului sau al angajatorului persoana fizica, precum si in cazul dizolvarii angajatorului persoana juridica, de la data la care angajatorul si-a incetat existenta conform legii;

2. Nemaifiind salariat incepand cu data decesului se va intrerupe concediul medical.
Art.49 c.mun.
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.
multumesc
dar,in cazul in care un salariat este in concediu medical si o ruda de gr.I decedeaza,mai bebeficiaza de zile libere platite ?
Zilele libere platite in cazul unor evenimente deosebite se pot lua si dupa terminarea concediului medical. Sens in care , ar trebui vazute prevederile Reg.Intern cu privire la acordarea acestora.
multumesc!