Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu Prenatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu Prenatal

Buna ziua,

Eu pana pe 15.07.09 sunt in concediu de odihna si pana la prenatal pe data de 05.08.09 as mai avea 3 saptamani.Daca nu mai lucrez ma afecteaza cu ceva la vechime adica la cele 12 luni de plata ca asigurat?Trei saptamanii fara plata afecteaza?

Va multumesc!
Cuantumul lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul ce se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni, pe baza carora s-a stabilit contributia individuala de asigurari sociale in lunile respective.

Asa. Deci ma afecteaza sau nu?
Daca trei saptamanii as sta in concediu fara plata?

Va multumesc
Da , va afecteaza daca veti sta 3 saptamani in concediu fara plata.
Va multumesc!
Buna ziua,

Dar daca voi lucra doar 4 ore, in loc de 8 ore pe zi?De doua luni am lucrat 6 ore in loc de 8 deoarece am avut de la medic scrisoare de reducerea normei de lucru?

Va multumesc!