Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pentru obtinerea categoriei trebuie sa sustii si proba ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pentru obtinerea categoriei trebuie sa sustii si proba practica?

Momentan detin permis cu categoria B.As dori sa iau si BE.
Intrebarea e: ca sa obtin si E-ul trebuie sa sustin si o proba practica sau doar cea teoretica?

Multumesc anticipat!
Categoria BE include ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B şi o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3.500 kg.
Examenul pentru obtinerea permisului categoria BE consta intr-o proba teoretica si una practica.
Proba teoretica se sustine pe calculator si consta in rezolvarea unui chestionar de cunoastere a regulilor de circulatie ce contine 11 intrebari.
In cazul in care dati trei raspunsuri gresite, proba teoretica-fiind asistata pe calculator se opreste automat.
Proba practica consta in conducerea anasamblului autovehicul tragator cu remorca, in traseu.