avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pentru obtinerea categoriei trebuie sa sustii si proba ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pentru obtinerea categoriei trebuie sa sustii si proba practica?

Momentan detin permis cu categoria B.As dori sa iau si BE.
Intrebarea e: ca sa obtin si E-ul trebuie sa sustin si o proba practica sau doar cea teoretica?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 12:01, 15 Septembrie 2015
Categoria BE include ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B şi o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3.500 kg.
Examenul pentru obtinerea permisului categoria BE consta intr-o proba teoretica si una practica.
Proba teoretica se sustine pe calculator si consta in rezolvarea unui chestionar de cunoastere a regulilor de circulatie ce contine 11 intrebari.
In cazul in care dati trei raspunsuri gresite, proba teoretica-fiind asistata pe calculator se opreste automat.
Proba practica consta in conducerea anasamblului autovehicul tragator cu remorca, in traseu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legislatie rutiera taga taga Posesor permis de conducere categoria B ,de ce categorie este nevoie pentru ca sa pot conduce auto+remorca? (vezi toată discuția)
Responsabilitati fisa postului any2233 any2233 buna ziua, Am un salariat angajat muncitor necalificat care lucreaza la o ferma de vaci. Va rog sa-mi spuneti daca poate conduce tractorul firmei in ... (vezi toată discuția)
Ce am voie cu categoria b draganjvc draganjvc am un opel astra h de 1380kg greutatea proprie si 1920 kg maxim autorizat si o rulota de 970kg greutatea proprie si 1000kg maxim autorizat .cu disc de ... (vezi toată discuția)