avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Legislatie rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Legislatie rutiera

Posesor permis de conducere categoria B ,de ce categorie este nevoie pentru ca sa pot conduce auto+remorca?
Cel mai recent răspuns: Vasile Văcariu , Consilier juridic 22:55, 29 Iunie 2011
pentru categoria b, puteti conduce un autovehicul cu remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg.
Pt camioane este nevoie de categoria C+E.
O.U.G 195/2002 art. 30 lit. b : "b) CATEGORIA B:
1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri
pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala
maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un
autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste
masa proprie a autovehiculului tragator;
c) CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei
masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a intregului
ansamblu depaseste 3.500 kg"

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Responsabilitati fisa postului any2233 any2233 buna ziua, Am un salariat angajat muncitor necalificat care lucreaza la o ferma de vaci. Va rog sa-mi spuneti daca poate conduce tractorul firmei in ... (vezi toată discuția)
Ce am voie cu categoria b draganjvc draganjvc am un opel astra h de 1380kg greutatea proprie si 1920 kg maxim autorizat si o rulota de 970kg greutatea proprie si 1000kg maxim autorizat .cu disc de ... (vezi toată discuția)