Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie cu acordul partilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie cu acordul partilor

Buna ziua,

Am lucrat la un service auto pe partea de vanzari piese, am decis sa imi dau demisia cu acordul partilor pt a-mi continua studiile, iar directorul de service m-a obligat sa platesc anumite piese din cauza unui client care le-a returnat, implicit facandu-mi factura pe numele meu, factura ce nu este semnata de catre mine. Intrebarea mea este, are dreptul sa imi factureze abuziv niste piese si sa ma puna sa le platesc ca razbunare fiindca mi-am dat demisia cu acordul partilor,demisie ce a fost semnata de catre directorul principal. Daca demisia cu acordul partilor a fost semnata, firma ma mai poate obliga sa platesc ceva?

Multumesc.
Chiar daca c.i.m. inceteaza , se poate angaja raspunderea patrimoniala a fostului salariat.

Art. 258 C.mun.(1) În cazul în care contractul individual de muncă încetează înainte ca salariatul să îl fi despăgubit pe angajator şi cel în cauză se încadrează la un alt angajator ori devine funcţionar public, reţinerile din salariu se fac de către noul angajator sau noua instituţie ori autoritate publică, după caz, pe baza titlului executoriu transmis în acest scop de către angajatorul păgubit.
(2) Dacă persoana în cauză nu s-a încadrat în muncă la un alt angajator, în temeiul unui contract individual de muncă ori ca funcţionar public, acoperirea daunei se va face prin urmărirea bunurilor sale, în condiţiile Codului de procedură civilă.