avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ajutoare pentru caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ajutoare pentru caldura

Blocul in care locuiesc este bransat la sistemul centralizat de caldura. Eu sunt debransat, si incalzesc apartamentul cu radiator electric.Venitul mediu pe membru de familie imi permite sa primesc ajutor. Am dreptul sa primesc ajutor pentru incalzirea locuintei cu energie electrica?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:31, 20 Septembrie 2015
OUG 70/2011
art. 10
(1) Consumatorii vulnerabili, care utilizează pentru încălzirea locuinţei energie electrică, beneficiază de ajutor lunar pentru încălzirea locuinţei pe perioada sezonului rece, denumit în continuare ajutor pentru energie electrică, după cum urmează:

a) familiilor şi persoanelor singure al căror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure se situează până la 0,310 ISR li se acordă o sumă de 0,480 ISR;
b) familiilor şi persoanelor singure al căror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure se situează între 0,3102 ISR şi 0,420 ISR li se acordă o sumă de 0,432 ISR;
c) familiilor şi persoanelor singure al căror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure se situează între 0,4202 ISR şi 0,520 ISR li se acordă o sumă de 0,384 ISR;
d) familiilor şi persoanelor singure al căror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure se situează între 0,5202 ISR şi 0,620 ISR li se acordă o sumă de 0,336 ISR;
e) familiilor şi persoanelor singure al căror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure se situează între 0,6202 ISR şi 0,710 ISR li se acordă o sumă de 0,288 ISR;
f) familiilor şi persoanelor singure al căror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure se situează între 0,7102 ISR şi 0,850 ISR li se acordă o sumă de 0,240 ISR;
g) familiilor şi persoanelor singure al căror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure se situează între 0,8502 ISR şi 0,960 ISR li se acordă o sumă de 0,192 ISR;
h) familiilor şi persoanelor singure al căror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure se situează între 0,9602 ISR şi 1,080 ISR li se acordă o sumă de 0,144 ISR;
i) familiilor şi persoanelor singure al căror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure se situează între 1,0802 ISR şi 1,230 ISR li se acordă o sumă de 0,096 ISR.
....

Astfel, daca indepliniti conditiile prevazute de lege pentru acordarea acestui ajutor, atunci depuneti cererea, declaraţia pe propria răspundere privind componenţa familiei şi veniturile acesteia la Primarie in vederea acordarii acestui ajutor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutorul pentru incalzire didusili didusili Pot beneficia de ajutor incalzire la o pesie de 741 lei? Locuiesc la tara singura ,nu am animale,masina pamant etc. Am o soba pe lemne. Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Ajutoare incalzire lorenzo14 lorenzo14 la un venit de 600 lei de familie ce suma ar trebui sa primesc / incalzirea este pe lemne (vezi toată discuția)
Subventie la gaze edusa edusa se m-ai acorda subventia la gaze anul acesta? (vezi toată discuția)