Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... in ce cote se impart bunurile dupa decesul tatalui ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

in ce cote se impart bunurile dupa decesul tatalui ?

buna ziua , as avea si eu nevoie de niste sfaturi de la specialisti , situatia este asa, tatal meu a decedat acum 3 saptamani, in anul 74 sa insurat prima data din care au rezultat 2 fete ,au divortat , in 82 sa recasatorit cu mama ( eu sunt singurul fiu ) in 84 m-am nascut eu , la care in 90 au divortat , tot in acelasi an a achizitionat si apartamenul in care stau, dupa aceea in 93 sa recasatorit cu o femeie care avea o fata dintr-o casatorie anterioara si care are numele tatalui ei adevarat , in 96 tata si cu mama vitrega au facut un baiat , in momentul de fata in apartament stau eu , mama vitrega , fratele si sora vitrega , as dori sa stiu in ce cote se imparte bunul ( adica apartamentul , singurul bun al tatei ) si cat ne revine la fiecare ,cu sora din prima casatorie tin legatura foarte des , eu presimt ca mama vitrega cam vrea sa ma pacaleasca cumva , si va rog a mi spune cum sa ma feresc de eventualele scheme ilegale , va multumesc din suflet , cu stima Alin.
Inteleg ca tatal a cumparat apartamentul ulterior divortului de mama dvs. naturala. La ceva timp s-a recasatorit , iar din aceasta casatorie a rezultat inca un copil. Deci , practic , pe tatl dvs. il vor mostenii copiii sai , dvs si fratele bun ,cat si fratele vitreg, plus sotia supravietuitoare, careia ii revine o cota de 1/4 din mostenire plus un drept de habitatie pe o perioada de un an .restul , se va imparti in cote egale intre dvs. si frati. Sper ca nu am incurcat nr. fratilor.
Dupa opinia mea, din ceea ce inteleg la mostenire vor veni toti copii naturali ai tatalui decedat (cele 2 fete din prima casatorie, d-voastra si fratele din cea de a treia casatorie). Restul nu au nicio calitate.
sincer am tot cautat pe net sa ma ajute sa inteleg regula de baza , adica acel citat care stipuleaza in lege ce cota ii revine fiecaruia , va multumesc pentru raspunsurile rapide , dar se bat putin cap in cap , daca m ati putea redictiona catre legea de baza v-as fi foarte recunoscator si astept in continuare raspunsurile voastre , va multumesc cu stima Alin
Mergeti la notar sa deschideti procedura succesoara si veti primi lamuriri.
Vor trebui citati toti mostenitorii legali.
gagalin a scris:

buna ziua , as avea si eu nevoie de niste sfaturi de la specialisti , situatia este asa, tatal meu a decedat acum 3 saptamani, in anul 74 sa insurat prima data din care au rezultat 2 fete ,au divortat , in 82 sa recasatorit cu mama ( eu sunt singurul fiu ) in 84 m-am nascut eu , la care in 90 au divortat , tot in acelasi an a achizitionat si apartamenul in care stau, dupa aceea in 93 sa recasatorit cu o femeie care avea o fata dintr-o casatorie anterioara si care are numele tatalui ei adevarat , in 96 tata si cu mama vitrega au facut un baiat , in momentul de fata in apartament stau eu , mama vitrega , fratele si sora vitrega , as dori sa stiu in ce cote se imparte bunul ( adica apartamentul , singurul bun al tatei ) si cat ne revine la fiecare ,cu sora din prima casatorie tin legatura foarte des , eu presimt ca mama vitrega cam vrea sa ma pacaleasca cumva , si va rog a mi spune cum sa ma feresc de eventualele scheme ilegale , va multumesc din suflet , cu stima Alin.

Textul e cam greu de urmarit drept pentru care am subliniat prin el. (asa e in materie de succesiuni: iti cam trebuie hartie si creion)
Din textul acesta eu inteleg ca tatal dvs are:
- 4 copii (2 fete din prima casatorie, 1 baiat din a doua = dvs. si un baiat din a treia. Corect?).
- o casa care pare a fi numai a lui (adica cumparata dupa divortul de mama dvs. Cam asta rezulta din ce ati scris. Asa e?)
- si o sotie supravietuitoare ( a treia - de acesta n-ati mai spus ca ar fi divortat).

Daca e asa, atunci la succesiunea lui vin:
- sotia supravietuitoare cu o cota de 1/4 din averea mortului (= 1/4 din casa)
- restul de 3/4 se imparte in mod egal intre cei patru copii AI LUI (nu si fata nevestei lui de-a treia, pentru ca nu e si a lui daca nu a adoptat-o).
romascanu, moderator