Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... AJUTOR DE DECES
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

AJUTOR DE DECES

Cum se calculeaza ajutorul de deces acordat de angajator familiei unui angajat care a decedat?
Avem Legea Pensiilor , un termen de 24 de ore de acordare , calculat de la data primirii cererii si un minim de 1208 lei si un maxim de 2415 lei.
Multumesc anticipat, :)
nu sunt calcule de facut legea prevede clar sumele care se platesc. conform art. 17 din Legea nr. 187/2014, cuantumul ajutorului de deces este :
a) în cazul decesului asiguratului sau pensionarului: 2.415 lei;
b) în cazul decesului unui membru de familie al asiguratului sau pensionarului: 1.208 lei.
Art.2555 C.civ. - Când termenul se stabileşte pe ore, nu se iau în calcul prima şi ultima oră a termenului.

Ajutorul de deces se achita in termen de 24 de ore de la solicitare de catre :

- angajator, in cazul decesului asiguratului salariat, respectiv al unui membru de familie al acestuia ;
- institutia care gestioneaza bugetul asigurarilor pentru somaj, in cazul decesului somerului, respectiv al unui membru de familie al acestuia ;
- casa teritoriala de pensii, in cazul decesului pensionarului sau al asiguratului cu declaratie sau contract de asigurare sociala, respectiv al unui membru de familie al acestora ;

Ajutorul de deces se achita de un singur platitor de drepturi de asigurari sociale, acesta avand obligatia ca dupa efectuarea platii sa inscrie pe versoul certificatului de deces original mentiunea "ACHITAT ", data, semnatura si stampila.