Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA caen 4941 Transporturi rutiere de marfuri
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA caen 4941 Transporturi rutiere de marfuri

Buna ziua, vreau sa devin PFA si sa transport marfa cu microbus de 3.5 t.
Este nevoie de licenta de transport sau atestat pana la 3.5t?
Cum dovedesc calificarea? am permis categoria B si studii economice superioare.

Multumesc,
Pentru informatii specifice va rog sa cititi la adresa [ link extern ]
Am gasit asta:
(5) Următoarele tipuri de transporturi și deplasări fără încărcătură
efectuate în conexiune cu acestea nu necesită licenţă comunitară
și sunt scutite de la orice autorizare a transportului:

(c) transporturi de mărfuri cu autovehicule a căror masă totală
maximă autorizată, inclusiv cea a remorcilor, nu depășește
3,5 tone;