avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de revizuire introdusa de un singur reclamant
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de revizuire introdusa de un singur reclamant

Mama noastra a formulat in 2012 o actiune privind anularea unui act administrative ( decizie de impunere )
Decedand, actiunea a fost continuata de cei trei mostenitori ( 3 copii, eu si inca doua surori)
Actiunea a fost admisa in prima instanta dar respinsa in recursul declarat de organul fiscal.
Unul dintre mostenitori ( in speta, eu ) a formulat cerere de revizuire a deciziei instantei de recurs.
Ma intereseaza daca aceasta cerere profita si celorlalti mostenitori sau acestia trebuie sa formuleze cereri de revizuire separate.
Este posibil sa-mi respinga cererea ca inadmisibila pe motiv ca n-a fost facuta de toti cei trei mostenitori ?
Suntem inca in termenul de o luna, ce ar trebui sa fac ca totul sa fie in ordine ?



Cel mai recent răspuns: sabinna , utilizator 12:05, 25 Septembrie 2015
Părerea mea este în sensul că este admisibilă cererea, vizavi de acest incident respectiv doar unul dintre cei trei moștenitori a formulat cerere de revizuire, restul moștenitorilor pot adera la cererea de revizuire.
Sa faca cerere in acest sens ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revizuire - recurs instanta competenta asanacheromel asanacheromel Buna ziua , Va rog sa ma lamuriti intr-un proces legat de o hotarare care sa tina loc de act autentic . -Proces deschis la judecatoria orasului F ... (vezi toată discuția)
O cale extraordinara de atac intrerupe, suspenda sau te repune in termen prescriptie? seldom seldom Buna ziua, Termenul de prescriptie pentru un drept de creanta este de 3 ani si acest termen nu e intrerupt daca ai pierdut procesul. Astfel conf Art 2539 ... (vezi toată discuția)
Cererea de repunere in termenul de recurs se face separat sau nu? LuchianSeb LuchianSeb Buna ziua ! Am si eu cateva nelamuriri. Cererea de repunere in termenul de recurs se poate face prin cererea de recurs sau trebuie facuta separat ? Cauza se ... (vezi toată discuția)