Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi la locul de munca

Buna ziua ,in urma unui conflict cu ceilalti colegi ,asistentul de servici imi face probl,ca nu este cantitatea de carne ceruta pe liste ,dar se pare ca el nu are habar de procesul tehnologic al prelucrari carnii,tot timpul ei au dreptate si noi care lucram cu asa ceva nu,binenteles sustinut de ceilalti sefii,unul dintre ei.As vrea sa stiu daca au dreptul sa mi ceara nota explicativa si daca pot da ac nota in prezenta unui avocat,va multumesc
radutuclaudiaadita, utilizator
Notele explicative luate in afara procedurii cercetarii disciplinare nu au o valoare juridica relevanta , intrucat asa cum s-a decis in practica judiciara "Notele de relaţii, referatele, notele explicative nu fac dovada efectuării cercetării prealabile. Aşadar, angajatorul trebuie să dovedească faptul că a convocat în scris salariatul, precizând obiectul, data, ora şi locul întrevederii. Toate aceste detalii sunt necesare a fi prezente în convocarea scrisă, întrucât numai în acest fel salariatul îşi va putea exercita dreptul la apărare, putând oferi persoanei împuternicite să realizeze cercetarea toate motivaţiile şi probele relevante. (Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a VII-a civilă şi pentru cauze privind conflicte de muncă şi asigurări sociale, decizia civilă nr. 1526/LM/2004, în Revista română de dreptul muncii nr. 1/2005, p. 180) "