avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurat neasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurat neasigurat

Buna ziua,

Am fost cu trimitere de la medicul de familie sa fac analizele uzuale.
La laborator mi-au zis ca nu le pot face deoarece apar ca nu sunt asigurata. Am verificat si eu acasa intrand pe site si verificand cu CNP si asa scrie, persoana nu este asigurata, persoana are card emis.
Intrebarea mea, unde trebuie sa merg sa rezolv problema si cu ce acte? Este de ajuns adeverinta de la service?
Problema e ca saptamana trecuta am facut un alt set de analize care nu sunt chiar ieftine si am inteles ca e posibil sa ma puna cei de la CASMB sa le platesc, ceea ce nu mi se pare normal atata timp cat firma a platit toate darile pentru mine.
Eu am fost in concediu de crestere a copilului si am revenit la munca cu data de 1 martie, primesc stimulent de insertie deoarece am stat acasa doar 11 luni. Presupun ca greseala a aparut cand m-am intors la munca.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:48, 28 Septembrie 2015
1. Pe perioada cat ati fost in CCC ati fost asigurata la sanatate plata contributiei fiind efectuata de AJPIS.

2. Cand ati reluat activitatea angajatorul v-a retinut si platit cotributia la sanatate.

3. - Luati legatura cu CASMB sa vedeti de cand nu mai sunteti asigurata.
- Poate AJPIS nu a virat contributiile la timp sau CASMB le-a inregistrat gresit.
- Pana se rezolva sa va dea CASMB o adeverinta de asigurat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatie copii andreeeeea123 andreeeeea123 Buna dimineata! Am un copil de 2 ani si o luna. Cand fata a implinit 1 an si 7 luni eu m am intors la serviciu si am primit stimulentul de insertie. M am ... (vezi toată discuția)
Procedura obtinere stimulent insertie andrada80 andrada80 Buna ziua am optat pt concediu 1 an si m-am intors la birou in martie, cand copilul meu avea mai putin de 1 an. Eu am crezut ca automat mi se va vira acest ... (vezi toată discuția)
Obtinerea cardului european de sanatate ceass pentru persoane coasigurate sau fara venituri cyan cyan am o nelamurire legata de documentele necesare ptr obtinerea cardului european de sanatate CEASS. eu sunt asigurat ca si salariat, sotia este coasigurat ... (vezi toată discuția)