Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurat neasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurat neasigurat

Buna ziua,

Am fost cu trimitere de la medicul de familie sa fac analizele uzuale.
La laborator mi-au zis ca nu le pot face deoarece apar ca nu sunt asigurata. Am verificat si eu acasa intrand pe site si verificand cu CNP si asa scrie, persoana nu este asigurata, persoana are card emis.
Intrebarea mea, unde trebuie sa merg sa rezolv problema si cu ce acte? Este de ajuns adeverinta de la service?
Problema e ca saptamana trecuta am facut un alt set de analize care nu sunt chiar ieftine si am inteles ca e posibil sa ma puna cei de la CASMB sa le platesc, ceea ce nu mi se pare normal atata timp cat firma a platit toate darile pentru mine.
Eu am fost in concediu de crestere a copilului si am revenit la munca cu data de 1 martie, primesc stimulent de insertie deoarece am stat acasa doar 11 luni. Presupun ca greseala a aparut cand m-am intors la munca.
1. Pe perioada cat ati fost in CCC ati fost asigurata la sanatate plata contributiei fiind efectuata de AJPIS.

2. Cand ati reluat activitatea angajatorul v-a retinut si platit cotributia la sanatate.

3. - Luati legatura cu CASMB sa vedeti de cand nu mai sunteti asigurata.
- Poate AJPIS nu a virat contributiile la timp sau CASMB le-a inregistrat gresit.
- Pana se rezolva sa va dea CASMB o adeverinta de asigurat.