avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar in judecata pe art 6 din legea nr.241/2005
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar in judecata pe art 6 din legea nr.241/2005

Buna ziua , am un dosar in care sunt trimis in judecata pentru savarsirea infractiunii de"retinere si nevarsare , cu intentie, in cel mult 30 de zile de la scadenta a sumelor reprezentand impozite sau contributii cu retinere la sursa...." , fapta prevazuta de art 6 din legea 241/2005 , cu aplicarea art 35 alin 1 si art 5 cod penal , exact asa scrie pe incheierea de camera de consiliu de la data de 02.07.20015 , va rog sa-mi spuneti ce se va intampla cu dosarul tinand cont de declarareaacestui articol ca fiind neconstitutional ?
Cel mai recent răspuns: adriannasandu , utilizator 16:13, 28 Septembrie 2015
Buna ziua,
Ridicati exceptia neconstitutionalitatii.
Depuneti la dosar D.C.C. din 7 mai 2015 – neconstituțional Art. 6 Legea nr. 241/2005
(M. Of. nr. 672 din 27 iulie 2005; cu modif. ult.)
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatia de a vira in 30 de zile sumele si contributiile cu retinere la sursa AnaR AnaR Buna ziua. In ce legislatie gasesc scris ca stopajul la sursa trebuie achitat in termen de 30 de zile? Multumesc. (vezi toată discuția)
Decizie ccr in materie penala lucianbucur lucianbucur Decizia Curtii: Într-o altă decizie, CCR a hotărât cu majoritate de voturi că un articol al legii pentru prevenirea şi combaterea evaziunii fiscale ... (vezi toată discuția)
Lămuriri legate de o decizie a curţii constituţionale elenagabi elenagabi Vă rog să mă ajutaţi cu o clarificare în următoarea problemă. Administratorul firmei la care lucrez nu a plătit de ani de zile contribuţiile sociale ... (vezi toată discuția)